| |
Miranda Instant Messenger
|
| |
Verze programu: 0.4.0.3
Verze Winmonitoru: XP, 1.8
Domovská stránka programu:
http://www.miranda.org
Stáhnout program Miranda 0.4.0.3
Stáhnout českou lokalizaci pro Mirandu 0.4.0.3
Stáhnout Skype plugin pro Mirandu
Poznámka: Tento postup předpokládá, že jste program Miranda nainstalovali s českou lokalizací.
Obsah:
K čemu program slouží
Instalace programu
Instalace Češtiny
Instalace podpory pro Skype
První spuštění programu
Jak se dostat do okna Mirandy
Popis prostředí
Co znamená stav kontaktu či účtu
Jak poslat textovou zprávu
Jak přijmout textovou zprávu
Doporučená nastavení
K čemu program slouží
Program Miranda byl navržen pro uživatele, kteří mají přátele, používající různé komunikační programy (někdo používá Skype, někdo jiný ICQ atd.) a chtějí s těmito lidmi komunikovat bez nutnosti si všechny tyto programy instalovat a učit se s nimi pracovat.
Miranda umí posílat textové zprávy uživatelům většiny dnes používaných komunikačních programů a také je od těchto programů umí přijímat.
Pro uživatele, používající odečítač obrazovky, má Miranda velkou výhodu v tom, že její prostředí, zvláště pak vprostředí vlastní výměny textových zpráv, je pro odečítače velmi přátelské, není třeba žádných speciálních skriptů či doozvučení k tomu, aby bylo možné se zprávami přehledně pracovat.
Instalace programu
Instalace programu Miranda IM probíhá bez problémů. Doporučujeme všechny volby ponechat v jejich přednastavených hodnotách.
Po instalaci programu vám instalační průvodce nabídne okno se zatrhávacím tlačítkem "Start Miranda IM", které bude zatržené. Mezerníkem zrušte zatržení tohoto tlačítka, aby po uzavření instalačního průvodce nedošlo ke spuštění programu Miranda. Pokud byste dovolili instalačnímu průvodci, aby byla Miranda po nainstalování ihned spuštěna, byly by veškeré zprávy Mirandy v Angličtině.
Instalace Češtiny
Po nainstalování je program Miranda v Angličtině. Pokud budete chtít, aby byla hlášení Mirandy v Češtině, proveďte následující kroky:
- Stáhněte si Češtinu pro Mirandu.
- Ze staženého Zip archívu rozbalte soubor langpack_czech.txt do složky, v níž máte nainstalovaný program Miranda (většinou c:\program files\miranda im).
Instalace podpory pro Skype
Budete-li chtít používat program Miranda také pro komunikaci s uživateli programu Skype, budete potřebovat do programu Miranda nakopírovat tzv. plugin pro Skype.
Pro zprovoznění Skype v Mirandě proveďte následující kroky:
- Ukončete program Miranda. Pozor, nestačí jej pouze zavřít pomocí ALT+F4, je třeba zvolit v menu Mirandy položku Exit.
- Stáhněte si Skype plugin pro Mirandu.
- Z archívu zip rozbalte soubor "skype.dll" do podsložky "plugins" ve složce s Mirandou (většinou tedy c:\program files\miranda im\plugins).
- Spusťte Mirandu. Budete dotázáni (v Angličtině) zda chcete zapnout Skype plugin, který jste právě do Mirandy přidali. Zvolte "Ano" a plugin pro Skype bude aktivován.
Při práci s tímto pluginem je třeba mít nainstalován a spuštěn program Skype. Program Miranda je schopen spustit si Skype sám, takže není třeba, aby se po spuštění počítače startoval Skype i Miranda, úplně postačí spouštět pouze Mirandu, která pak zajistí také spuštění Skype.
V programu Skype doporučujeme provést následující nastavení (dialog "Nastavení, menu Nástroje":
- Záložka "Rozšířené", zrušit zatržení u zatrhávacího tlačítka "spustit Skype při startu Windows" - tím ponecháte spuštění Skype na programu Miranda.
- Záložka "Rozšířené", zrušit zatržení u zatrhávacího tlačítka "Zobrazit okno s chat zprávou jakmile někdo začne chatovat se mnou" - nebude docházet k otevírání oken Skype při příchozí zprávě.
První spuštění programu
Program Miranda můžete spustit buď z nabídky Start/Programy/Miranda IM nebo pomocí zástupce, který je po instalaci automaticky umístěn na plochu.
Upozorňujeme, že program Miranda není automaticky zařazen mezi programy, které budou automaticky spuštěny po startu počítače.
Po prvním spuštění Mirandy budete nejprve požádáni, abyste zadali název vašeho profilu. Záleží jen na vás, jaké jméno profilu zvolíte. Poté, co zapíšete jméno vašeho profilu, stiskněte ENTER.
V následujících krocích budete postupně žádáni o zadání přihlašovacích údajů k účtům komunikačních programů (AIM, ICQ, IRC). Pokud některý z těchto programů používáte, zadejte vaše přihlašovací údaje. Pokud nejste uživateli komunikačního programu, jehož přihlašovací údaje jsou po vás požadovány, stiskněte klávesu ESC. Po stisku ESC budete dotázáni, zda chcete protokol pro daný komunikační program vypnout. Klidně jej vypněte, můžete jej kdykoli později zapnout v nastavení programu Miranda.
Jak se dostat do okna Mirandy
Do hlavního okna Mirandy se dostanete po jejím spuštění z plochy či nabídky Start.
Pokud okno Mirandy uzavřete stiskem ALT+F4, nedojde k ukončení programu, ale pouze k jeho skrytí na systémovou lištu, odkud můžete kdykoli hlavní okno znovu zobrazit.
Pokud jste si pro tuto akci nastavili zkratkovou klávesu (viz část Doporučená nastavení), můžete ji ve kterékoli aplikaci použít pro zobrazení okna Mirandy.
Další způsob je vyvolat okno Mirandy přímo ze systémové lišty následujícím způsobem:
- stiskněte kombinaci kláves Windows+M, abyste se dostali na pracovní plochu,
- stiskněte klávesy SHIFT+TAB pro přesun na systémovou lištu,
- mačkejte písmeno y tak dlouho, až uslyšíte "Yahoo offline, MSN offline, ...",
- stiskněte ENTER a dojde k otevření hlavního okna Mirandy.
Jak jste si z popisu jistě všimli, není na systémové liště napsán titul programu Miranda, ale stavy všech protokolů, které jsou v Mirandě používány.
Může se stát, že po spuštění Mirandy z nabídky Start nebo z plochy nebude možné pohybovat se v seznamu kontaktů šipkami. V takovém případě vyvolejte hlavní okno Mirandy ze systémové lišty nebo pomocí zkratkové klávesy.
Popis prostředí
Hlavní okno Mirandy obsahuje seznam kontaktů ze všech účtů, k nimž jste aktuálně přihlášeni.
Budete-li se po seznamu kontaktů pohybovat šipkami nahoru nebo dolů, Winmonitor vám vždy ohlásí jméno kontaktu, na kterém se právě nacházíte. Neohlásí vám však jeho stav. Ten si ale můžete snadno odvodit, poněvadž v seznamu vašich kontaktů jsou vždy nejdříve abecedně seřazeny ty osoby, které jsou právě online a teprve poté jsou abecedně seřazeny osoby, které mají stav offline.
Co znamená stav kontaktu či účtu
Každý z vašich kontaktů se nachází v tzv. stavu, který vypovídá o tom, jakým způsobem je daná osoba právě dostupná pro komunikaci s vámi.
Stavy, v nichž se mohou jednotlivé osoby nacházet, mohou být např. tyto:
- online - vybraná osoba je přihlášena ke svému účtu a je možné s ní komunikovat
- offline - vybraná osoba není přihlášena k účtu a tedy není možné s ní komunikovat
- na chvíli pryč - vybraná osoba sice je přihlášena, avšak momentálně není u počítače
Také vy můžete změnit svůj stav a to pro každý účet zvlášť (např. můžete být pro uživatele Skype online, zatímco pro uživatele ICQ offline). Změnu stavu můžete provést v menu Stav programu Miranda.
Jak poslat textovou zprávu
Budete-li chtít poslat některému z vašich kontaktů textovou zprávu, stačí danou osobu vybrat v seznamu kontaktů a stisknout klávesu ENTER. Otevře se okno pro komunikaci a vy budete v textovém políčku, do kterého můžete psát zprávu pro váš komunikační protějšek. Stiskem klávesy ENTER zprávu odešlete.
Po odeslání zprávy zůstává komunikační okno otevřené, protože se do něj vypisují také zprávy, které vám posílá osoba, s níž komunikujete.
Chcete-li si přečíst, co vám váš komunikační partner píše, stiskněte kombinaci kláves SHIFT+TAB, čímž se dostanete do editačního pole, které obsahuje právě obdrženou zprávu. Ke čtení můžete použít standardních postupů pro čtení textů v textových editorech.
Chcete-li vašemu partnerovi něco napsat, stiskněte klávesu TAB, čímž se opět vrátíte zpět do pole pro psaní zprávy.
Jak přijmout textovou zprávu
Pokud vám někdo pošle textovou zprávu, ozve se charakteristický zvuk. Bohužel se však neotevře žádné okno, obsahující tuto zprávu. Pouze na systémové liště se objeví nová položka, která bude mít titulek "Zpráva od: jméno", kde jméno je jméno osoby, která vám právě píše.
Okno s příchozí zprávou můžete otevřít buď speciální kombinací kláves (pokud jste tuto akci ovšem povolili v nastavení - viz Doporučená nastavení) nebo přímo ze systémové lišty následujícím způsobem:
- stiskněte kombinaci kláves Windows+M, abyste se dostali na pracovní plochu,
- stiskněte klávesy SHIFT+TAB pro přesun na systémovou lištu,
- mačkejte písmeno z tak dlouho, až uslyšíte "zpráva od: ...",
- stiskněte ENTER a dojde k otevření okna pro textovou komunikaci.
Po otevření okna pro textovou komunikaci budete umístěni v políčku pro psaní zprávy. Po stisku SHIFT+TAB se dostanete do políčka s příchozí zprávou, kde si můžete zprávu číst pomocí standardních příkazů pro práci s textem v textovém editoru.
Doporučená nastavení
Do nastavení programu Miranda se dostanete následujícím způsobem:
- klávesou ALT vstupte do hlavní nabídky programu,
- šipkou dolů najeďte na položku "Možnosti" a stiskněte Enter.
Nastavovací dialog se skládá z několika záložek, jejichž výběr se provádí pomocí šipek nahoru a dolů v seznamu, který následuje hned za tlačítkem Zrušit. Po otevření dialogu Nastavení jste na tlačítku Ok, takže je zapotřebí se na tento seznam dostat klávesou TAB.
Pro povolení aktivace okna s novou příchozí zprávou pomocí klávesové zkratky CTRL+SHIFT+I proveďte následující kroky:
- v seznamu záložek najeďte šipkou dolů na položku "Klávesové zkratky",
- klávesou TAB najeďte na zatrhávací tlačítko "přečtení zprávy" a mezerníkem jej zatrhněte.
Klávesová zkratka CTRL+SHIFT+I způsobí otevření okna s textovou komunikací v případě, že je k dispozici nějaká nová zpráva. Pokud je toto okno již otevřeno či není-li k dispozici žádná nová zpráva, dojde po stisku této klávesové zkratky k otevření hlavního okna Mirandy.
V případě, že se vám po spuštění Mirandy objevuje okno pro přihlášení k IRC a vy IRC používat nechcete, vypněte IRC protokol následujícím způsobem:
- v seznamu záložek najeďte šipkou dolů na položku "Doplňky",
- klávesou TAB najeďte na zatrhávací tlačítko "zobrazit všechny možnosti",
- šipkou dolů najeďte na zatrhávací tlačítko "IRC" a mezerníkem zrušte jeho zatržení.
Změny v nastavení uložíte a dialog s nastavovacími parametry uzavřete stisknutím tlačítka "Ok".
Datum poslední změny: 26.7.2006
|