Aktuálně Pastorace Historie Multimédia
|
,,Nenarodí-li se kdo z vody a z Ducha, nemůže vejít do Království Božího“ (Jan 3,5) Všechny
svátosti udržují a rozvíjejí nadpřirozený život,
uvedení do něho se však děje křtem. Křest se
uděluje omytím vodou a slovy: "Já tě křtím ve
jménu Otce i Syna i Ducha Svatého." Co se děje při křtu a) Očištění. S vodou spojujeme představu umývání. A skutečně tu jde o očištění, o smytí dědičné viny a veškerého hříchu; jde o přemožení hříšné minulosti. b)
Nový život. Voda je pro nás symbolem života.
Nový život, který pochází od Boha, nemůžeme ani
naplánovat, ani sami vytvořit, musíme se k němu
narodit. Tímto novým narozením je křest. Ten
skutečně dává nový život, milost. Pokřtěný se
stává Božím dítětem. c) Člen církve. Křest spojuje jednotlivce nejen s Bohem, ale také se všemi, kteří se otevřeli Kristu. Skrze křest jsme se stali „jedním tělem“. Křest znamená začlenění do církve. Kdo byl pokřtěn, je pokřtěn jednou provždy; neexistuje opakování křtu.
Křest dětí Dnes je téměř obecnou praxí církve, že se křtí už malé děti. Křtí-li se dospělý, musí předcházet víra a rozhodnutí ke křesťanskému životu. Ale ani křest dětí se neuděluje nezávisle na víře. Zárukou toho, že dítě bude vychováno k víře, je zde víra rodičů a kmotrů. Kde nejsou předpoklady pro křesťanskou výchovu, neměl by být křest ze strany církve udělen. Křestní kmotrové přijímají závazek, že budou spolu s rodiči uskutečňovat pozdější křesťanskou výchovu pokřtěného. Je proto pochopitelné, že se nepočítá s kmotrovstvím nekatolických křesťanů, nevěřících a těch, kteří jsou nábožensky lhostejní. Na kmotry se také klade požadavek, aby biřmováním a eucharistií byli již sami uvedeni do plného křesťanského života a pokud žijí v manželství, aby toto manželství bylo církevně uzavřené. Pokřtěný byl zbaven viny, má nový život, ale nese jej v "hliněné nádobě". Tento nový život musí růst jako všechno, co je živé, ale může také chřadnout a odumřít. Křest nás nezbavuje pokušení a sklonu k sobectví. Proto musíme růst a osvědčovat se, abychom byli, jak říká Písmo, "světlem světa, které svítí před lidmi". Křest dospělých Od starokřesťanských dob předchází křtu dospělých delší doba uvedení do víry a do života z víry (katechumenát).V období ,,předběžného katechumenátu“ se člověk seznamuje s křesťanskou vírou a životem v Kristově církvi. Následuje vlastní katechumenát, kdy žadatel výslovně žádá o včlenění do církve a vyslovuje přání žít víru, naději a lásku ve spojení s ní. Nestačí tedy přijmout určitou sumu vědomostí, ale podstatně změnit kulturu svého života (obrácení). Proces obrácení vrcholí zařazením mezi čekatele křtu (vyvolením) a brzkou iniciací - přijetím křtu a dalších iniciačních svátostí ( biřmování, eucharistie), nejčastěji na Bílou sobotu o Velikonocích. Po křtu následuje období mystagogie, v němž novokřtěnec vniká do hloubek tajemství svátostí a učí se z jejich síly žít. Máte-li zájem o křest v katolické církvi v naší farnosti, kontaktujte nás, nebo se zastavte na faře v Jugoslávské 27, každé pondělí od 19.00 hod. Text byl použit a upraven ze serveru www.fatym.com |